אהבת חד מינית, הפכה בעשורים האחרונים לנושא קולנועי חם (כולל בקולנוע בישראלי). מתי התחיל העיסוק בנושא הזה? כיצד השפיעה מגפת האיידס על הקהילה והקולנוע? מה חלקם של יוצרים מבני הקהילה בשינוי התודעה בנושא? ומהו קולנוע קווירי חדש?   

קולנוע קווירי- הקהילה הלהט"בית בראי הקולנוע

המלחמה, הספר, הסופרת, המפיק, הליהוק, הכוכבת (והכוכב) האוסקרים והמורשת, שהפכו את "חלף עם הרוח" לסרט הגדול והמצליח ביותר בהיסטוריה.

חלף עם הרוח

סיפור חייו המדהים ואישיותו המרתקת של האיש אשר מת ב גיל 56 אבל הספיק לשנות את חיינו יותר מכול אדם אחר.

סטיב ג'ובס - האיש ששינה את חיינו

החל מאברהם אבינו בדרך לארץ ישראל ,דרך עם ישראל במדבר ועד לאודיסאה של הומרוס, המסע הוא מרכיב הכרחי בגיבוש זהות אישית, דתית, ולאומית. בדומה למסעות מכוננים, כגון אלה, גם הקולנוע מציב את המסע כמטפורה ייחודית, לחיפוש אחר זהות, לתיקון אישי,  ולביקורת חברתית.

סרטי מסע

המשבר הפיננסי האדיר של 2008 חשף פעם נוספת את פניו המכוערות של הקפיטליזם האמריקאי, השיטה הכלכלית האמריקאית, אשר הביאה את המדינה האדירה הזו להישגים חסרי תקדים, הפכה בשלושת העשורים האחרונים לשם נרדף, לחזירות, חוסר מוסר ולתאוות בצע בלתי נשלטת. מעל לכול ניצבת כמובן הבורסה האמריקאית לניירות ערך ברחוב החומה בניו יורק.

וול סטריט והקפיטליזים

בהתחלה גבר ואישה נפגשים...בסוף גבר ואישה מתחתנים וחיים באושר ועושר עד עצם היום הזה.... האומנם??? מסתבר שבקולנוע הכול אפשרי.

"זה קרה לילה אחד", "חמים וטעים", "הדירה" ,"ארוחת בוקר בטיפני" ,"הרומן שלי עם אנני", "נוטינג היל" ,"כשארי פגש את סאלי" ,"אישה יפה" הם רק חלק קטן מהז'אנר האהוב הזה.

הקומדיה הרומנטית

וודי אלן, נולד בניו יורק ב 1.12.1935, מאז סוף שנות השישים הוא יוצר באדיקות מדהימה סרט חדש בכל שנה כאילו חייו תלויים בכך. למרות העיסוק האובססיבי שלו, במשמעות החיים ובמוות עצמו, הסרטים שלו, מלאים בדיאלוגים מבריקים ובהומור מושחז להפליא ולא נשכח כמובן שוודי אלן נחשב ובצדק לבמאי היהודי ביותר בקולנוע.

וודי אלן - ליצור כדי לחיות

בני האדם, "סובלים" ממערכת יחסים דואלית עם סקס ומיניות. מצד אחד מדובר בעונג הגדול ביותר המוכר לאדם ולכן יש סביבו סקרנות גדולה, מצד שני העיסוק בסקס ומיניות נחשב בחברות רבות לטאבו שיש סביבו המון איסורים מגבלות ועונשים, כיצד התמודד הקולנוע עם התשוקה לראות את הדבר האסור? ומתי הוא השתחרר מכבלי הצנזורה?

סקס ומיניות - בעולם משתנה

בתחילת המאה ה19, החלו ראשוני המתיישבים הלבנים לנוע ממזרח ארה"ב אל עבר השטחים העצומים ממערב לנהר המיסיסיפי. התקופה הזו אשר עיצבה למעשה את גבולותיה ותרבותה של אמריקה הונצחה בז'אנר הקולנועי הראשון: "המערבון".

המערבון

בחירתו של ברק אובמה לנשיאות ארה"ב ב 2008 היה ללא ספק רגע הניצחון של הקהילה השחורה בארה"ב. העבדים, אשר הגיעו נחטפו מאפריקה בכדי לעבוד בשדות הכותנה של הדרום והיו הסיבה המרכזית לפרוץ מלחמת האזרחים, סבלו במשך 200 שנה מאפליה וקיפוח בלתי נתפסים, כיצד משתקף המאבק שלהם בקולנוע ואיזה שינוי התחולל בעקבות בחירת אובמה? 

מעבד לנשיא - הקהילה השחורה בקולנוע האמריקאי

רצח הנשיא ג'ון קנדי ב 22.11.1963 בדאלאס טקסס. מסמן את אחת הטראומות הגדולות ביותר של האומה האמריקאית מאז היווסדה. הקולנוע, לא נשאר אדיש לאירוע הטראומתי ובמהלך השנים ניסו לא מעט סרטים לענות על השאלה: מי רצח את קנדי?

נשחזר את האירוע בעזרת סרטים תיעודיים, ונתמקד בסרטו הפרובוקטיבי של אוליבר סטון  "J.F.K תיק פתוח" .

רצח קנדי

דרמה, יצרים, אלימות, גיבורים, מנצחים ומפסידים. מגרשי הספורט השונים מספקים לקולנוע סיפורים נפלאים וגיבורים גדולים מהחיים. אבל יותר מכול מלמדים אותנו הסרטים הללו מהי הדרך לנצח ולהצליח "במשחק החיים".

המנצח לוקח הכל - סרטי ספורט

נדמה שאין עוד מקום בעולם המבטא את מהותו של המין האנושי במאה ה-20 כמו העיר ניו-יורק בכלל והאי מנהטן בפרט. גם הקולנוע, לא נשאר אדיש לדימוי האורבאני העצמתי הזה. אלפי סרטים וסדרות טלוויזיה שצולמו בעיר הפכו את ה"מנהטניזם" לדימוי המודרניסטי המוכר והמשפיע ביותר בעולם.  

מנהטן כמשל

צמד האחים היהודים ג'ואל ואיתן כהן (רציחות פשוטות, הקפיצה הגדולה, ביג לובובסקי, יהודי טוב, ארץ קשוחה) יוצרים מאז תחילת שנות השמונים קולנוע פוסט מודרני, חייכני ומלא הברקות, אך מתחת למעטה ההומור והסאטירה מסתתרת תהייה גדולה על מצבו הלא פתור של המין האנושי.

האחים כהן - מחפשים תשובה
  • קולנוע אמריקאי
    להבין את אמריקה דרך הקולנוע

    תעשיית הקולנוע האמריקאית היא בוודאי התעשייה הפופולרית והמצליחה בתבל. אך מתחת להפקות הענק והכסף הגדול מסתתרת דרך החיים האמריקאית, ההיסטוריה המפותלת, האידיאולוגיה הקפיטליסטית, הנופים המרהיבים והתרבות שהשתלטה על העולם.

בניית אתרים BestSite

© 2018 by Ziv Alexandrony

  • white phone png
  • white mail png
  • white whatsapp png